Дневен весник од кој изникнува цвеќе (ВИДЕО)

Ако ви звучи неверојатно дека од весник може да настане цвеќе, не ве обвинуваме. Еден од најчитаните дневни весници во Јапонија создаде весник кој во целост е еколошки.

Јапонија уште еднаш докажа дека е напредна земја. Најновиот потфат вреден за пофалби е дневен весник направен од рециклирана хартија, кој содржи семе од билки, кои по читањето на весникот можат да се засадат. Ова „зелено“ издание е всушност дневниот весник „Mainichi“ и се продава во речиси пет милиони примероци.

При изработката на материјалот на кој се печатат вестите, фабриката за хартија во целулозната маса додава семки кои стануваат составен дел од листовите.

Дури и мастилото кое се користи е добиено на еколошки начин бидејќи е направено од зеленчук.

Прочитајте и...  Погледнете што се случува со вашето тело кога ќе престанете да внесувате пробиотици!

Секој примерок од весникот, откако ќе биде прочитан, пожелно е да се насади.

Доволно е парчиња од весникот да се засадат во земја, да се полеат како и останатите билки, и по неколку недели од земјата ќе изникне цвеќе. Можете да го засадите и целиот весник, доколку сакате бујна градина. Неверојатно, зарем не?

Прочитај повеќе

Ставена на аукција слика од Ботичели која се проценува на 80 милиони долари: Постојат само 12 портрети направени од овој сликар! (ФОТО)

Слободен Печат

Фотограф ги претвара трудниците во принцези од Дизни! (ФОТО)

Слободен Печат

Последните три цифри од вашиот телефонски број откриваат што ви недостасува во животот!

Слободен Печат

Интервју со Александар Ношпал, костимограф и моден дизајнер: Балетскиот костим е врв во креирањето облека 

Јасмина Кантарџиева Димков

Виц на денот: Папагал

Слободен печат

Нов урнебесен тренд на интернет: Луѓето ги глумат своите партнери (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат

Виц на денот: Фрижидер

Слободен печат

Децата во Кина не знаат што се табла и креда: Погледнете ја напредната технологија во училиштата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Изгубил на изборите, а бил единствен кандидат: Најневообичаената трка за градоначалник во Италија!

Слободен Печат

Дваесет цитати на Лав Николаевич Толстој: Најголемиот романсиер на светската литература!

Слободен Печат