Технологија

Технологија

Електромобилите на Honda ќе се полнат побрзо од паметен телефон

Моделите на Honda ќе имаат револуционерна батерија. Во моментов се развива батерија за многу брзо полнење, пишува Автоплус. Се очекува новината да биде вградена во...

Повеќе моќ за хибридните изданија на BMW

Германскиот автомобилски концерн BMW ќе понуди на пазарот уште помоќни хибридни верзии на својата лимузина од Series 7, како и на кросоверот X5, пишува...

Toyota со кросовер од 600 „коњи“ на SEMA

За SEMA тјунинг шоуто во Лас Вегас, DG-Spec заедно со Toyota ќе претстави верзија на својот C-HR кросовер со R-Tuned ознака со 600 КС. На...

PSA ќе мора да затвори најмалку пет фабрики поради купувањето на Opel

Стекнување на Opel и Vauxhall од францускиот алијанса PSA Peugeot-Citroen ќе доведе до големи промени во картата на европската автомобилска индустрија. Ова го истакнува Automotive News во...

Над 60 проценти од граѓаните користат интернет речиси секој ден

Над 70 проценти од домаќинствата имале пристап на интернет од дома, а над 60 проценти од населението користеле интернет речиси секој ден, покажуваат податоците...

Македонците на мобилен најчесто на Вибер и Фејсбук месинџер

Бројот на корисниците на мобилна телефонија во Македонија годинава за разлика од лани бележи мал пораст и изнесува 95,2 процента. Корисниците на паметни телефони...

„Citroen Cactus“ со многу нови технологии

Најголемата новина кај моделот е дека тој ги „загуби“ големите воздушен гумени заштитни елементи, кои го заземаа централниот дел во дизајнот. Всушност, т.н. Airbumps не...

Календарот за 2018 година на Liqui Moly

Германскиот производител на моторни масла Liqui Moly го претстави својот календар за следната година. За овогодинешното издание тие за позадината користат автомобили дотерани од тјунинг-работилницата...

Тојота лидер во рангирањето за најсигурни брендови на автомобили

Американското издание Consumer Reports го публикува својот годишен ранг за најсигурни брендови на автомобили, во кој има нов лидер - Тојота, која скокна за...

GM Holden го произведе својот последен автомобил во Австралија

Во Австралија повеќе не се произведуваат автомобили GM Holden го произведе својот последен автомобил во Австралија, во фабриката во градот Елизабет. Ова официјално стави крај на...

Не пропуштајте

Заев: Потпишавме значајни документи за граѓаните на Македонија и Албанија, градиме...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Албанија, Еди Рама, имаа заедничка прес конференција, по одржаната меѓувладина седница во...

Придружете ни се Facebook