Технологија

Технологија
video

Научниците на IBM на мала магнетна лента сместија 330 терабајти податоци

Научниците на компанијата IBM успеаја да соберат 330 терабајти некомпресувани податоци на лента која може да стои на дланка во една рака. Споменатиот капацитет е...

„Опел“ и „Воксхол“ станаа дел од ПСА

„Опел аутомобил ГмбХ“, со своите две марки „Опел“ и „Воксхол“ од денеска е во сопственост на францускиот автопроизводител ПСА, кој ги произведува автомобилите „Пежо“,...
video

Монтажна куќа која на копче може сама да се изгради за осум минути

Инженерите дизајнираа склоплива куќа која на копче сама се гради за осум минути и една е од многуте монтажни објекти кои ги дизајнира британскат...

Бил Гејтс се покажа како технолошки Нострадамус

Во 1999 година Бил Гејтс ја напиша книгата „Бизнис и брзина на мислата“ во која прилично добро предвиде како ќе изгледа иднината (сегашноста). Тој во...

Македонските програмери на видео игри поканети да учествуваат на DevPlay 2017

Програмерите на видео игри од Македонија се поканети да бидат учесници на првата конференција за програмери на видео игри од Источна Европа - DevPlay...

Дете изуми уред за спасување деца заборавени во автомобил

Бишоп Кари, 11-годишно дете од Тексас, измислил уред за спречување на смрт на деца заборавени во топол автомобил. Откако наишол на вознемирувачка вест дека 6-месечно...

Прототип: Руските војници во иднина како од „Војна на ѕвездите“

Рускиот воен истражувачки центар претставил нов прототип на борбен костум од следната генерација. Опремата, која потсетува на онаа од култниот филм „Војна на ѕвездите“,...

Првиот автомобил што се појавил во порно филм

Еден од најраните порно филмови, со наслов „Бесплатно возење“ настанал во 1915 година, а во него се појавува автомобил од денес скоро заборавената автомобилска...

Фејсбук достигна 2 милијарди корисници месечно

Социјалната мрежа Фејсбук објави дека достигнале бројка од две милијарди активни корисници месечно. - Денес одбележуваме нова пресвртница - сега имаме две милијарди луѓе кои...

ЕУ го казнува Гугл, со рекорден износ, за интернет монопол

Европската унија го казнува Гугл со казна во висина од 2,42 милијарди евра, по седумгодишна истрага со која се докажало дека гигантот го злоупотребил...

Не пропуштајте

Бони Тајлер ќе ја пее „Total Eclipse of the Heart“ во...

Милиони луѓе во моментов го следат затемнувањето на Сонцето, кога месечината поминува точно на линијата меѓу Земјата и Сонцето, фрлајќи сенка на него. Целосното помрачување...

Придружете ни се Facebook