Балкан

Балкан

Брнабиќ учествуваше на Парадата на гордоста во Белград

Парадата на гордоста во Белград ја отвори и поведе пејачката Јелена Карлеуша. По повод маршот, централниот дел на Белград бил блокиран за сообраќај. По улиците...
video

БиХ: Силна бура носи сè пред себе во Зеница

Силните дождови и бури во регионот не запираат. Под вода е и градот Зеница во Босна и Херцеговина. Зеница е зафатена од бура и невреме,...

Поплавени повеќе градови во Хрватска, дождот не запира

Поројните дождови продолжуваат на територијата на Хрватска, каде се поплавени повеќе градови. Временската прогноза е дека и понатаму ќе има дождови проследени со грмотевици. На...

Нафтената дамка се доближи до плажите во Атина

Нафтената дамка што се создаде по потонување на танкер во Егејското Море се приближува до атинската ривиера. Танкерот „Агиа Зони 2“ пренесуваше 2.500 тони нафта,...

Си-ен-ен: Во главниот град на лажните новости

„Заспаниот крајречен град во Македонија е дом на десетици веб-страници кои објавуваат лажни приказни направени за да го привлечат вниманието на Американците. Секој клик...

Меѓу другото, Хрватска извезува и кал, слама и лисја

Само 15% од компаниите во Хрватска извезуваат нивни производи, но во исто време, кај нив се вработени 52% од вкупниот број на вработени лица...

Јункер: Мора да понудиме веродостојни перспективи за проширување кон Западен Балкан

Европската унија мора да продолжи да нуди веродостојни перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер...

Се излева нафта од потонат танкер во Егејско Море

Во близина на островот Саламис, кај Атина, потонал танкер и од истиот се излева нафта во морските води. Танкерот пренесувал 2.500 метрички тони гориво. Поради...
video

Висок ризик од поплави на хрватското крајбрежје

Откако се поплавија делови од Задар, Хвар, како и од Јадранската магистрала, во Хрватска е објавен црвен метеоаларм на опасност од повеќе поплави. Обилните дождови...

Црногорците измислиле натпревар во лежење

Во етно селото Долна Брезна започна натпревар сличен како стереотипните вицови за жителите на Црна Гора. За награда од 200 евра, 10 учесници се борат...

Не пропуштајте

Придружете ни се Facebook