Балкан

Балкан

Бугарскиот Парламент ќе го ратификува Договорот со Македонија

Бугарскиот Парламент денеска треба да го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија, откако доби едногласна поддршка од сите параламентарни партии на вчерашните...

Автомобилот од кој е убиен Ивановиќ припаѓал на Србин од Австрија?

Автомобилот „опел астра“ за којшто се сомневаат дека од него е пукано кон Оливер Ивановиќ, припаѓал на жител на Австрија со српско потекло. Сопственик на...

Јоксимовиќ: Србија е подготвена да и помогне на Македонија на европскиот пат

Српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ вчера оствари средба со македонската амбасадорка во Белград Вера Јовановска Типко, при што ја информираше за досегашните и...

Обдукцијата покажува дека Ивановиќ бил убиен со шест куршуми

Обдукцискиот наод покажува дека косовскиот политичар Оливер Ивановиќ бил убиен со шест куршуми од пиштол марка М70А, познат како „долга деветка“. -Постојат шест влезни рани...

Ивановиќ ќе биде погребан во Белград

Оливер Ивановиќ ќе биде најверојатно погребан во Белград, на барање на членови на неговото семејство, јави Танјуг повикувајќи се на извори блиски до семејството. Телото...

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт!

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, пак, изјави дека убиството е терористички чин. – За државата Србија тоа е терористички акт и така ќе се однесуваме...

Мисијата на ОБСЕ на Косово го осуди убиството на Оливер Ивановиќ

Шефот на мисијата на ОБСЕ на Косово, амбасадорот Јан Брату го осуди убиството на Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби, и ги повика правосудните...

Во Митровица е убиен Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби

Лидерот на иницијативата „Слобода демократија правда“, Оливер Ивановиќ утрово е убиен од огнено оружје во Северна Митровица, на Косово. Ивановиќ им подлегнал на повредите откако...

Јанковиќ не очекува фер избори во Србија

Лидерот на партијата Движење на слободните граѓани, кој се кандидираше и на претходните претседателски избори во Србија, не очекува фер и демократски парламентарни избори,...

Изборите за локалната власт на Белград распишани за 4 март

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ денеска за 4 март ги распиша изборите за членови на Собранието на Град Белград. Истовремено, таа распиша избори и...

Не пропуштајте

Димитров очекува позитивен исход од претстојниот Самит на НАТО

Очекување за позитивен исход од претстојниот Самит на НАТО во јули оваа година и благодарност за континуираната поддршка за евро-атланската интеграција на Република Македонија изрази...

Придружете ни се Facebook