СВЕТ

СВЕТ

Хаос во Берлин: Човек нападнал полицаец

Берлинската полиција пукала во ногата на напаѓач, кој претходно нападнал припадник на полициските редови. Настанот се случил во близина на една болница, која подоцна била...

Вучиќ загрижен за ситуацијата во Македонија, за утре свика седница за безбедност

Српскиот премиер Александар Вучиќ вечерва изјавил дека е многу загрижен за случувањата во Македонија и дека тоа што се случува не е само македонски...

Вучиќ бесен заради ослободувањето на Харадинај

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека на Франција, чиј суд го ослободи поранешниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај, и одби да го...

Нападнат склад со муниција кај Хезболах

Израелски авиони извеле напад врз склад со муниција кај Хезболах, во близина на аеродромот во Дамаск, каде се чувало оружје. Израелскиот министер за разузнавање изјавил...

Србија: Свикана итна седница по ослободувањето на Харадинај

Српскиот премер, кој е избран за претседател, Александар Вучиќ свика итно заседание на српската Влада по повод одлуката на францускиот суд за ослободување на...

Одржан антифашистички собир во Атина

Пред зградата на Апелацискиот суд во Атина денеска се одржа антифашистички собир со кој се одбележа две години од почетокот на судскиот процес против...

Францускиот суд пресуди слобода за Харадинај

Харадинај е ослободен, а исто така е укината и забраната за излез од Франција. Апелацискиот суд одбил екстрадиција во Србија. По ослободувањето, Харадинај има 24...

Франција: Повторно пукано во полицајци

Според досегашните информации, радикален исламист отворил оган врз двајца полицајци во Франција. Вооружениот напад се случил на островот Реунион. Осомничениот радикалист има 20 години и...

Венецуела: Полицијата ги прекина протестите со солзавец

Во Каракас вчера повторно се одржале протести. Толпата се обидела да стигне до народниот правобранител Тарек Вилијам Сааб, во што биле спречени од полицијата. Венецуелската...

Трудо ги чести Канаѓаните

По Финска со Универзалниот основен приход (УОП) ќе експериментира и Канада, откако премиерот на оваа земја Џастин Трудо објави план со кој ќе ги...