СВЕТ

СВЕТ

Русија ќе ликвидира стари долгови на СССР

Според руското министерство за финансии, Русија планира да ги ликвидира сите парични обврски што ги презела од СССР до крајот на оваа година. Минатата година,...

Грешка во чекори: Југославија во германска ТВ-емисија

Германската телевизија АРД прикажала документарен ТВ-прилог „Недвижности, пари и музиката на омразата - тајните мрежи на неонацистие“. Во најавата на емисијата, прикажана е карта на...

Вучиќ и официјално кандидат за претседател на Србија

Едногласно вечерва Главниот одбор на Српската напредна странка (СНС) го прифати предлогот на партиското претседателство, сегашниот премиер на Србија, Александар Вучиќ, да биде кандидатот...

Трамп размислува да ја употреби Националната гарда за апсење на имигранти

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп разгледува предлог за мобилизација на до 100 илјади припадници на Националната гарда, кои би апселе илегални имигранти, вклучително...

Париз со камени блокови се справува со мигрантите

За да спречи поставување на нов див мигрантски камп во близината на официјалниот прифатен центар за мигранти „Порт де ла Шапел“ во Париз, париските...

Турција повлекува шест имами од Германија осомничени за шпионажа

Турската државна агенција за верски прашања „Дијанет“ денеска објави дека од Германија повлекува шест имами поради „надминување на своите ингеренции“, но негира дека тие...

Шпанската принцеза Кристина ослободена од обвинението за затајување данок

Судот во Шпанија ја ослободи шпанската принцеза Кристина, сестра на шпанскиот крал Фелипе Шести, од обвинението за соучесништво во затајување данок. Принцезата беше обвинета дека...

Трамп отстапува од решението „две држави“ за Израел и за Палестинците

Американскиот претседател Доналд Трамп отстапи од 20-годишниот цврст став на Вашингтон најгорливото блискоисточно прашање да биде решено со формирање држава за Палестинците. Принципот „две...

ЕУ тужи четири земји поради возачките дозволи

Европската комисија покрена тужби против Хрватска, Холандија, Португалија и Шведска поради неисправно пренесување на прописите на ЕУ за возачките дозволи. На Хрватска ѝ се забележува...

Најмалку 48 загинати при експлозија на автомобил бомба во Багдад

Најмалку 48 луѓе загинаа, а неколку десетици други се ранети денеска при експлозија на автомобил бомба во јужниот дел од Багдад. Претставник на локалната болница...

Не пропуштајте

СДСМ: Градска болница не прима итни случаи поради расипан лифт

„Порачуваме на Никола Тодоров и на здравствените власти, Градската болница во Скопје веднаш да биде оспособена да прима итни хируршки случаи. За евентуалните последици...