Шилегов вчера во Аеродром и Центар, денес во Бутел

  Кандидатот за градоначалник на Град Скопје, од СДСМ Петре Шилегов во текот на вчерашниот петти ден од кампањата за локални избори 2017 (29-ми септември), потпиша декларација за поддршка со ВМРО-Народна партија, во општинскиот изборен...

Богослужби и свечена академија по повод 50-годишнината од автокефалноста на МПЦ

По повод празникот „Св.Маченички Вера, Надеж и Љубов“ утринава во катедралниот храм „Света Софија“ во Охрид ќе се служи света архиерејска литургија, како и вечерна богослужба од 17 часот во манастирот „Свети Климент и...

Вестбрук станува најплатен кошаркар во историјата на НБА!

Американскиот кошаркар Расел Вестбрук потпиша нов петгодишен договор со Оклахома Сити Тандер и стана најплатен играч во историјата на НБА лигата. Како што наведува ЕСПН, Вестбрук договорил соработка со Тандерси вредна 205 милиони долари. „Кога играм...

Заев: Со човечка сплотеност и единство ќе се врати животот во Пехчево

Само со човечка сплотеност и единство може да се променат работите во Пехчево, и во Пехчево да се врати животот, истакна вечерва на предизборниот митинг од оваа малешевска општина претседателот на СДСМ, Зоран Заев. -...

Заедничка вежба на МВР и Амбасадата на САД за справување во вонредна ситуација

Припадници на Министерството за внатрешни работи утре претпладне во Американската амбасада ќе изведат заедничка вежба за справување во вонредна ситуација со персоналот од Амбасадата на САД во Скопје. - Како дел од сценариото за вежбата...
video

Темелковски: Кисела Вода ќе биде општина по европски терк

Транспарентна локална власт и вклучување на граѓаните во креирањето на општинскиот буџет - ветува кандидатот Филип Темелковски. „Со добро менаџирање на општината ќе создадеме позитивна клима и за вработените во администрацијата и за граѓаните. Граѓаните...

Јаневски: Во Струмица ќе изградиме Дом за стари и Центар за целодневен престој на...

Со прераспределба на човечките ресурси во администрацијата, со воведување на флексибилно работно време, двосменско работење, електронски систем на услуги и мобилни канцеларии во населените места ќе овозможиме поевтини, побрзи и поквалитетни услуги, вети кандидатот...

МЗШВ отвори кол-центар за потребите на земјоделците и агробизнисмените

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска отвори кол-центар наменет за земјоделците, агробизнисмените и сите граѓани, кои преку телефонските броеви 071/204-137; 070/415-314; 070/415-389 ќе можат да ги добијат сите потребни услуги и информации. Телефонските...

Илијев: Ќе изградиме општина со мобилни канцеларии

Кандидатот за градоначалник на Кочани од СДСМ Николчо Илијев, денеска рече дека граѓаните ќе ги добијат сите потребни услуги на едно место, и од органите на локалната и од органите на централната власт, како...

СДСМ: Со планско работење се стабилизира економијата што ВМРО-ДПМНЕ ја уништи

Доколку ВМРО-ДПМНЕ и Данев беа навистина загрижени за економијата, немаше да ја презадолжат државата со јавен долг од над 50% од БДП и немаше да остават уништена економија којашто сега владата предводена од СДСМ...