„Кралот“ му донесе нова победа на Кливленд

Леброн Џејмс беше во главна улога на дуелот меѓу Кливленд кавалирс и Атланта хокс, што актуелниот вицешампион ја доби со 123-114. „Кралот“ Џејмс постигна 25 поени со извонреден шут од поле (11/13), а згора на...

Партизан му врачи отказ на тренерот

Во пресрет на дуелот со МЗТ Скопје, екипата на Партизан му даде отказ на тренерот Мирослав „Мута“ Николиќ. Иако при потписот на договорот беше најавуван како предводник на долгорочен проект чија крајна цел е создавање...

Големото срце на Перо Антиќ

Претходно МЗТ Скопје и Работнички приходите од вечното дерби ги наменија токму за Гешовски, но откако не беа собрани доволно средства, Антиќ реши самиот да ја покрие разликата, уште еднаш покажувајќи ја својата големина.   Кошаркарот...

Ка­ли­фа е строг кри­ти­чар

Ми­ја Ка­ли­фа до пред из­вес­но вре­ме ва­же­ше за нај­по­пу­лар­на­та порно-ак­тер­ка во све­тот, што ѝ до­не­се ог­ром­на за­ра­бот­ка и мож­ност ра­но да за­ми­не во пен­зија. От­ка­ко се от­ка­жа од фил­мо­ви­те за воз­расни, ин­те­рес­но е што Ми­ја...
video

Алаѓозовски го претстави буџетот за 2018-та: Повеќе пари директно во културата

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски на денешната прес–конференција во Владата на РМ го претстави предлог-буџетот за 2018 година и неговите клучни аспекти. Вкупниот буџет на Министерството за култура за 2018 година изнесува...

Најдобри пријателки: Викторија ја учи Меган да се вклопи во Лондон

Откако Меган Маркл се сврши со принцот Хари и се сели во Лондон, таа веќе стекнала најдобра пријателка во британското кралство - сопругата на Дејвид Бекам, Викторија Бекам, пишуваат британските таблоиди. Наводно, нивна омилена заедничка...

Уставен суд поведе постапка за дел од законот за ПИО

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за дел од членот 136 од Законот за пензиското и инвалидското осигурување, што предвидува за обнова на постапка, откога ќе биде донесено решението на пензискиот осигуреник, да...

Бочварски се сретна со амбасадорот Бејли

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска се сретна со амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли. На средбата градоначалникот и амбасадорот разговараа за текот на настаните околу преземањето на локалната власт во Штип, при...

Апелација ги потврди притворите за Пешев и Доцевска-Божиновска

Апелациониот суд Скопје ги потврди притворите и за вработената во собраниската служба Елена Доцевска-Божиновска и за поранешниот началник од МВР, Митко Пешев, обвинети за настаните во Собранието на 27 април годинава. Пешев и Доцевска-Божиновска прво...

Индија забрани ТВ-реклами за кондоми преку ден

Индиските власти ги забранија рекламите за кондоми на телевизија дење, со оценка дека некои од нив се со „вулгарни содржина" и дека децата треба да бидат заштитени од тоа. Министерството за информации им наложи на...