Новиот градоначалник на Пехчево ја презеде функцијата

Новиот градоначалник на Пехчево Драги Тренчовски, денеска ја презеде функцијата. Пред примопредавањето на функцијата најави ревизија на досегашното работење на општина Пехчево. - Најпрво ќе направиме ревизија за да видиме во каква состојба ја затекнуваме општината,...

ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј” доби концертна сала и клавир

Учениците во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј”-Скопје добија своја концертна сала, првпат по 40 години откако училиштето се наоѓа во зградата изградена во 1978 година. Како што информира ДМБУЦ, салата има 90 места и има студиска опрема...

Стојановски: Македонија членството во НАТО треба да го добие како награда, а не политички

Безбедносната гаранција е најголемата придобивка за Македонија како земја членка во НАТО, посебно ако се земе предвид дека во последните  25 години таа конзумираше безбедност. Во меѓувреме овој процес се промени и Македонија почна...

Промоција на книгата „Забранета магистратура“

„Забранета магистратура“ е книга на аворот Александар Попоски која ќе се промовира на 19ти октомври, четврток, во хотел „Александар Палас“ од 18.00 часот. Книгата „Забранета магистратура“ првично е пријавена како магистерски труд на Економскиот факултет при Универзитетот „Св....

МВР: Расчистен инцидентот пред штабот на ГРОМ

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека инцидентот пред штабот на политичката партија ГРОМ, што се случи во неделата вечерта, е целосно расчистен, документиран и испратен до Основното јавно обвинителство Скопје, кое треба да...

Државниот инспекторат за животна средина изврши вонреден надзор на Казандол

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) информира дека на 3 октомври извршил вонреден надзор во Рударскиот комплекс Казандол, Валандово. Вонредниот надзор е спроведен по претставка доставена од граѓанското здружение „Спас за нас“ од Гевгелија за...

Сугарески разговарал со турската амбасадорка за соработката во делот на транспортот

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска во Скопје разговараше со амбасадорката на Турција, Тулин Еркал Кара за зголемување на соработката меѓу двете држави во делот на транспортот. Тој, како што соопшти ресорното Министерство,...

СДСМ: Не смее да има амнестија за оние кои се обидоа да убиваат пратеници

Со барањето амнестија за лицата кои на 27 април извршија или беа помагачи на терористичкото загрозување на уставниот поредок и безбедност, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека токму тие ги нарачале и стојат зад насилствата на крвавиот четврток кога...

Бочварски ветува нови проекти за Сењак, Захариев бесплатни бањи

Кандидатот за градоначалник на Штип од СДСМ Благој Бочварски денеска на прес-конференција најави дека како нова локална власт ќе отворат дисперзирана канцеларија на Општина Штип во населбата Сењак, каде што гравитираат и жителите од...

По едногодишен застој извршени 12 трансплантации на Урологија

Здружението на бубрежно болни граѓани Нефрон бара отпочнување национална кампања за органодарителство, реактивирање на кадаверичната трансплантација, воведување вкрстена трансплантација или размена на органи, воведување нови лекови за трансплантираните пациенти, намалување на нивната цена или...