Здравје

Здравје

Не е виновен глутенот: Што на некои навистина им пречи кога јадат леб

Според резултатите на новата студија произлегува дека лицата кои сметаат дека се чувствителни на глутен се можеби чувствителни на фруктаните кои исто така се...

Одговор на вечното прашање: Дали да спиете со или без чорапи?

Научниците ни дадоа одговор на вечното прашање дали да се оди во кревет со или без чорапи. Верувале или не, носењето на чорапи одлучува за...

Четири причини зошто градникот е лош за вашите гради

Градникот на многу дами не само што им е секојдневна навика, туку е и омилен дел од долната облека. Со различни материјали, облици, боја...

Можеби имате висок крвен притисок, а да не знаете за тоа

Американските кардиолози ја објавија измената на дефиницијата за хипертензија и сметаат дека таа почнува кога крвниот притисок достигнува 130/80, додека порано тоа беше 140/90. Превисокиот...

Нова долна облека треба да се купува еднаш годишно

Ако не ја обновувате долната облека еднаш годишно, ризикувате. Најнова студија на Институтот Гуд хаускипинг открива дека и покрај редовната хигиена и редовното перење...

На кои масла е најздраво да се приготвува храната?

Кога станува збор за маслата во здравата исхрана, неколку видови секако вреди да се издвојат, но треба да имате на ум дека дури може...

Науката потврди: Чоколадата е најдобро да се јаде за појадок

Според истражувањата кои ги спровел Универзитетот во Сиракуза, темната чоколада ги подобрува когнитивните функции на мозокот, поттикнува подобро помнењe, подобро расудување и подобра концентрација....

Мовембар: Месец на борбата против ракот на простата

Добредојдовте во ноември, месецот кој во машката популација се одбележува на начин така што месецот почнува со мазни избричени образи, а со пуштени мустаќи. За...

10 работи кои ќе му се случат на вашето тело ако престанете да јадете...

Доколку се одлучите да го исфрлите месото од вашата исхрана, тоа ќе доведе до големи промени во вашето тело – од намалување на вишокот...

Три важни правила: Како да се туширате за да одбегнете сушење на кожата?

Туширањето може да ѝ наштети на вашата кожа, доколку тоа го правите погрешно. Обрнете внимание на следните грешки поради кои вашата кожа може да...

Не пропуштајте

Заев: Македонија и Грција првпат по долг период со одлични пријателски...

Првпат по долг период Македонија и Грција имаат одлични пријателски односи, кои се градат со интезивирање на посетите и меѓусебната комуникација, изјави премиерот Зоран...

Придружете ни се Facebook