КУЛТУРА

КУЛТУРА

Промовирана поетската збирка „Сиво сјаат вселените“

На 22 декември во сутеренот на Домот на градежниците, во склоп на манифестацијата „Денови" беше промовирана четвртата поетска книга на писателот и поет Стефан...

Дочек на 2017 на Сквер Јадран со Јура Стублиќ и Забрането пушење

Општина Центар и годинава ја организира манифестацијата “Град во Градот 4“. На познатата локација, Сквер Јадран, центарци, скопјани, но и граѓани од цела Македонија,...

Започна Зимскиот фестивал на книгата во ТРИ

Од денес (20 декември) во книжарниците на ТРИ започна Зимскиот фестивал на книгата, книжевна манифестација која веќе десет години ја носи најквалитетната понуда во...

Промоција на третото издание на збирката МЕТРИЧКИ КАРВАН

На 23 декември (петок) во 19:30 часот во хотел „Аполонија“ во Гевгелија ќе се оддржи промоција на третото издание на „Метрички карван“, заедничка поетска...

„Лебедово езеро“ на мраз ја воодушеви публиката во МОБ

Државниот балет на мраз на Санкт Петербург, со грандиозната претстава „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски, во саботата и во неделата ги воодушеви присутните...

Промоција на „Сиво сјаат вселените“ од Стефан Марковски

На 22 декември (четврток) во 19 часот во реновираниот простор на сутеренот на Домот на градежниците ќе се оддржи промоцијата на четвртата поетска збирка...

Вечер во знакот на Искендер Пала

Издавачката куќа „Прозарт медиа“ и Tурскиот културен центар „Јунус Емре“ ве покануваат на промоција на романот „Лалето на Истанбул“. Овој четврток (15.12.2016), со почеток во...

Со рекордна посетеност, чудесна атмосфера и култна македонска музика заврши Таксират 18!

Таксират 18 заврши вчера на пладне, кога последните посетители ја напуштија Таксират Афтер Журката во Капан Ан, а откако вечерта од петок кон сабота...

Почина кралицата на ромската музика Есма Реџепова

Легендарната пејачка почина на 73-годишна возраст. По кратко боледување утрово почина кралицата на ромската музика, Есма Реџепова. Легендарната пејачка почина на 73-годишна возраст. Таа пред две...

ГЛАСНО! Промовиран првиот албум на ВИЗИЈА

Алтернативниот рок состав Визија синоќа во Клуб ресторан „МКЦ" го промовираше својот албум првенец „Гласно!". На промоцијата бендот се претстави со пет песни од албумот...

Не пропуштајте

Плевнелиев: Македонија да влезе во ЕУ, ама не и „македонизмот“!

Став „Македонизмот е една идеологија која не е само антибугарска, туку е и антидемократска. Тоа е една идеологија на тотални манипулации со историјата. Тоа...