КУЛТУРА

КУЛТУРА

Фестивал на италијански филмови во Битола

Во организација на Амбасадата на Република Италија во Република Македонија и јазично студио „Лингва“-Битола, од денеска до 22 октомври во битолскиот Центар за култура...

Изложба на Горјан Ѓорѓиев за триесет години ликовно творештво

Во Културно-информативниот центар вечер ќе биде отворена изложба на дела од Горјан Ѓорѓиев, со која уметникот одбележува 30 години ликовно творештво. Ѓорѓиев (Скопје, 1965) дипломирал...

Промоција на книгата „Мојот професор пророк” од Вера Стојчевска-Антиќ

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје денеска ќе ја промовира книгата „Мојот професор пророк“ од  Вера Стојчевска-Антиќ, посветена на Блаже Конески. - „Мојот професор пророк“ е своевидна...

„Слаткарница Европа” – изложба на Александар Станкоски во Вроцлав

Во Галерија Миејска (Градска галерија) во Вроцлав, Полска, вечер во 18 часот ќе биде отворена изложба на Александар Станкоски насловена „Слаткарница Европа“. Куратор на...

Почнува 36. Скопски џез-фестивал

Со концерт на Давид Хелбок трио од Австрија и на големиот ансамбл од Норвешка – Трондхејм џез оркестра со Оле Мортен Ваган, вечер во Македонската опера и...

„Додека Данте спие“ од Силвија Митевска објавена во Италија

Збирката раскази ,,Додека Данте спие’’ (ИЛИ-ИЛИ, 2015) од Силвија Митевска е  објавена во Италија. Во издание на издавачката куќа ,,Besa Salento’’ од Италија, излезе во...

Промоција на книгата „Забранета магистратура“

„Забранета магистратура“ е книга на аворот Александар Попоски која ќе се промовира на 19ти октомври, четврток, во хотел „Александар Палас“ од 18.00 часот. Книгата „Забранета магистратура“ првично е...

Џорџ Сондерс ја доби Букеровата награда за „Линколн во бардо“

Американскиот автор Џорџ Сондерс е добитник на престижната награда Мен Букер за 2017 година, за неговиот прв, надреален, експериментален роман „Линколн во Бардо“ (бардо...

Промоција на фотомонографија за цркви и манастири од Македонија

Издавачката куќа „Табернакул“ вечер од 19 часот во Клуб ресторанот МКЦ ќе ја промовира книгата „The Soul of Macedonia“ од Наце Попов. - Книгата претставува...

Транзициски хитови Vol.1 – Изложба на Владимир Лукаш

Изложбата „Транзициски хитови вол.1“ се осврнува на контекстот во кој е формиран стилот и продукцијата на хиперпродуктивната музичка и забавна индустрија почнувајќи од 90-тите...

Не пропуштајте

Бејл: Хит Леџер во улогата на Џокер бараше навистина да го...

Легендарниот приказ на Џокер во улога на Хит Леџер и денес потсетува на напорите на покојниот актер што подобро да го одглуми негативецот, а...

Придружете ни се Facebook