ХРОНИКА

ХРОНИКА

Сослушан вториот вештак во предметот „Труст”, предложен од СЈО

Во Кривичниот суд денеска се одржа ново рочиште за предметот „Труст“на СЈО, на кое беше сослушан вештакот Игор Костов, предложен од Специјалното јавно обвинителство. На...

„Труст“ продолжи со сослушување на вториот вештак

Со сослушување на вештото лице во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот на СЈО „Труст“. На почетокот на судењето, одбраната приложи нови документи како...

Жителка на Илинден пријавила напад од четири кучиња скитници

Жителка на Илинден вчера пријавила дека утрото околу 07.30 часот додека се движела по ул.19 во населбата, била нападната од страна на четири кучиња...

Иванов готви нов шок – аболиција за „крвавиот четврток“?

Постојат сериозни индикации дека претседателот Иванов може да посегне по инструментот аболиција. Тоа го најави кога изјави дека стои зад граѓанската иницијатива „За заедничка...

СЈО го презеде предметот „Шпион“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште за еден од обвинетите во предметот „Шпион“, за кого Апелациониот суд ја уважи жалбата и случајот...

Повредени 13 лица, 15 сообраќајки вчера во Скопје

Тринаесет лица биле повредени во осум од вкупно 15 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во седум...

Пеливанов: И Јанкулоска и Ставрески рекоа дека Талески е „корумпиран до даска“

Со незаконски склучените договори за превоз на ученици буџетот на Општина Битола бил оштетен за половина милион долари, истакна обвинителот на Специјалното јавно обвинителство,...

Одлуката за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе биде соопштена идната среда

Одлуката за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски и Никола Бошковски, Судот во Солун ќе ја соопшти идната среда. Како што...

Исполнети барањата на вработените во МЖ, сообраќајот нормализиран

Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран откако е исплатен вториот дел од платата на машинскиот и извршниот персонал во МЖ Транспорт ад Скопје, што...

Уставен суд поведе постапка за дел од законот за ПИО

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за дел од членот 136 од Законот за пензиското и инвалидското осигурување, што предвидува за обнова на...

Не пропуштајте

Заев: Потпишавме значајни документи за граѓаните на Македонија и Албанија, градиме...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Албанија, Еди Рама, имаа заедничка прес конференција, по одржаната меѓувладина седница во...

Придружете ни се Facebook