ОПШТЕСТВО

ОПШТЕСТВО

Дипломецот од Македонија Трендевски доби „Интернационален меч” од принцот Хари

На традиционалната церемонијална парада на дипломците на Кралската воена академија „Сендхрст“ дипломецот од Македонија Милош Трендевски, потпоручник во македонската армија е прогласен за најдобар...

Триесет проекти за намалување на загадувањето, селекцијата почнува в понеделник

Триесет проектни предлози пристигнале на јавиот повик за финансирање проекти за намалување на загадувањето на воздухот „О2 предизвик“ на Фондот за иновации и технолошки развој,...

Џафери имаше средба со членови на ДИК во оставка

Петмина членови на Државната изборна комисија (ДИК) од осумте кои поднесоа оставки денеска биле на средба со претседателот на Собранието Талат Џафери. Претседателот на Собранието...
video

Препораки на Интервентната акциска група за итните мерки против загадувањето на воздухот

На иницијатива на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска состанок одржа Интервентна акциска група за координација на информациите и активностите за...

Мерки на општина Центар за поздрава животна средина и почист воздух

Засилени контроли на инспекциските служби за спречување на сите можности за загадување и горење на гуми и отпад, отворен кол центар на кој граѓаните...

Шилегов: Граѓаните да дојдат во Градот да дадат идеи за справување со загадувањето

Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов ги повика сите граѓани кои имаат некаква идеа или предлог за решавање на проблемот со загадувањето да дојдат...

Прометот во индустријата со раст на странскиот, а пад на домашниот пазар

Прометот на индустријата во октомври годинава во однос на октомври лани бележи раст од 5,8 проценти, објави Државниот завод за статистика.  Прометот во индустријата остварен...

Условите во Вардариште несоодветни, проблемот со кучињата бара сеопфатен пристап

Реновирање на стационарот Вардариште, спречување на појавата на неодговорно сопствеништво и неконтролирано размножување на кучињата во домашни услови и чепирање на домашните кучиња се...

Општина Карпош со интервентни мерки за справување со загадувањето

Општина Карпош презема интервентни мерки за справување со загадувањето во општината, изјави денеска градоначалникот Стефан Богоев. Тој најави започнување на процедура за итна набавка на...

Струмица: Протест за поддршка Ерусалим да не биде главен град на Израел

Околу стотина жители на Турското маало на Струмица денес со протестен марш по улиците на Струмица ја искажаа својата поддршка на Палестинците, кои се...

Не пропуштајте

Заев: Потпишавме значајни документи за граѓаните на Македонија и Албанија, градиме...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Албанија, Еди Рама, имаа заедничка прес конференција, по одржаната меѓувладина седница во...

Придружете ни се Facebook