Анализи

Анализи

Опасна пресметка на трујачите со уличните кучиња

Општините апелираат да се смират страстите и граѓаните да остават институциите да го решат проблемот со кучињата скитници. Пишува Елена Вељановска Отровни сендвичи, сувомесни производи и...

Ќе се избира лидер или марионета на Груевски?

Кој и да седне на лидерската фотелја во ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде само обична марионета во рацете на Груевски од кого се очекува уште некое...

Битола: Медицинското училиште ги лекува долгогодишните „рани“

Фирми, поединци и родители да почнат да донираат и да помагаат во реновирањето на училиштето заради обезбедување понормални услови за одржување на наставата. Пишува Анета...

Крушево: Ексградоначалникот не штедел на тоалетна хартија и на реклами

Дел од вработените ги злоупотребувале службените телефони и направиле сметки од 30.000 денари, им се делеле пари на поединци од претходната власт, а во...

Кучиња искасаа луѓе, трујачите ги фати беснило!

Под влијание на вестите за каснати луѓе, последниве денови се поголем е бројот на несовесни граѓани кои расфрлаат храна во која има отров по...

Николиќ, ГМ на „Лајкамобајл“: Овозможуваме квалитетно поврзување со прифатливи цени

Какви пакети им се нудат на корисниците, какви се предностите и какви се развојните планови на „Лајкамобајл Македонија“, открива во интервјуто за „Слободен печат“...

Градбите во Вардар го зголемуваат ризикот од поплави

Како потенцијално опасни точки за евентуални поплави во Скопскиот Регион се реките Вардар, Лепенец и Треска, како и пороите од Водно и од Скопска...

Секој вработен во дирекцијата за слободни зони чини по 60.000 евра годишно!

Иронично е што просечната плата на еден вработен во фабриките во слободните зони е 265 евра. Пишува Весна Дамчевска Во Предлог-буџетот за 2018 година се предвидени...

СПЦ се крсти, а БПЦ моли Бога да нема раскол

Членови на Синодот на БПЦ стравуваат дека ако нивната црква самоволно започне да сослужува со МПЦ и тоа го стори без согласност од другите...

„Црн петок“ ќе ги тресе продавниците

Со доаѓањето на големите светски трговски марки во Македонија, дојде и „Црн петок“. Но, дали македонскиот „Црн петок“ личи на американскиот?   Весна Дамчевска „Блек фрајдеј“, или...

Не пропуштајте

Заев: Потпишавме значајни документи за граѓаните на Македонија и Албанија, градиме...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Албанија, Еди Рама, имаа заедничка прес конференција, по одржаната меѓувладина седница во...

Придружете ни се Facebook